Home / HADIS / XAYRIXOHLIK
(Bir hadis sharhi)
1. Jarir ibn Abdulloh: “Men Rasululloh sollallohu alayhi vasallamga namozni toʻkis ado etish, zakot berish va har bir musulmonga xayrixoh boʻlishga bayʼat qildim”, dedi.
* * *
Bu rivoyatda Jarir ibn Abdulloh roziyallohu anhuning gaplari keltirilgan. Unda islom arkonlarini bajarish bilan birga insonlarga xayrixoh boʻlish lozimligi aytib oʻtilgan.
“Xayrixohlik” deb tarjima qilingan soʻz asli arab tilida «النصيحة» [an-nasiyhatu] deyiladi. Shuningdek, bu soʻzning hamdardlik maʼnosi ham bor.
Nabiy sollallohu alayhi vasallam: “Din – Allohga, uning rasuliga va musulmonlarning imomlari va ommasiga xayrixohlikdir”, deganlar. Yaʼni u zotning oʻzlari xayrixohlikni tafsir qilib, u Alloh uchun, Rasuli uchun, musulmonlarning imom-rahbarlari va ommasi uchun boʻlishini aytganlar.
Allohga xayrixohlik – Allohning bir-u borligiga imon keltirish, Unga hech kimni sherik qilmaslik, buyruqlariga itoat etishdir. Ana shu ishlarning barchasi Allohga xayrixohlik boʻladi.
Rasuliga xayrixohlik – u zotga imon keltirish, sunnatlariga ergashishdir.
Musulmonlarning imomlariga xayrixohlik – musulmon rahbarlar joiz ishlarga buyurganda ularga itoat etmoqdir.
Omma musulmonlarga xayrixohlik esa – ularga yaxshi muomalada boʻlish, aziyat bermaslik, qoʻlidan kelgancha ularga yaxshilik qilish, ularning haqqini ado etish kabilardir.
“Sahihi Buxoriy” sharhi (2-jild) kitobi asosida tayyorlandi.